Moderní literatura pro děti a mládež – 1. stupeň – ZRUŠENO

Datum: 21. 10. 2021
Čas: 09:00 - 13:00
Místo: Základní škola Ostrava - Hrabůvka, Provaznická 64, p.o.

MAP ORP Ostrava II Vás zve na seminář Moderní literatura pro děti a mládež, zaměřený na žáky 1. stupně ZŠ.

Obsah semináře:

První stupeň základní školy je z pohled rozvoje čtenářství zásadní. Děti vstupují do první třídy plné nadšení, ale jak u nich lásku ke knihám udržet i přes všechno to počáteční klopýtání při zvládání techniky samostatného čtení? A jak podpořit ve čtení ty, kteří už číst umějí a na konci prvního stupně se potýkají s celou řadou lákadel souvisejících se vstupem do puberty a od knih se odvracejí? Učebnice ne vždy nabízejí to, co hledáme, ale knižní trh a knihovny ano. Musíme jen pečlivě vybírat, předkládat dětem lákavé tituly, motivovat, podporovat. Není snadné se v záplavě nově vycházejících dětských knih vyznat. Pojďme se společně podívat na zajímavé tituly z posledních pár let, které jsou pro děti atraktivní a zároveň splňují naše nároky na kvalitu textu (případně překladu), ilustrací i grafické úpravy. Budeme objevovat knihy napříč nakladatelskými domy, kulturami i tématy. Zmíníme knihy oceněné, ale i některé nenápadné Popelky, které by jinak mohly zapadnout. Budeme sdílet i tipy na zdroje informací, aby bylo později snazší další a další kvalitní dětské knihy nacházet a přinášet dětem. 

Program:

  • 9:00 – 10:30 – 1. část – Moderní literatura pro děti a mládež – 1. stupeň
  • 10:30 – 11:00přestávka
  • 11:00 – 12:30 – 2. část – Moderní literatura pro děti a mládež – 1. stupeň
  • 12:30 – 13:00 – závěrečnádiskusea možnost řešení aktuálních problémůs metodikem školních knihoven

Cílová skupina: Seminář je určen vedoucím pracovníkům školních knihoven/pracovníkům školních knihoven, pedagogickým pracovníkům.

Lektorka: Petra Schwarzová Žallmannová – recenzentka dětských knih všech věkových kategorií a propagátorkou dětského čtenářství a předčtenářství. Dlouhodobě spolupracuje s literárním časopisem Tvar, nezávislým online magazínem o dětské literatuře Mravenčí chůva a dalšími subjekty zabývajícími se dětskými knihami. Lektoruje osobně i virtuálně, občas třídí knihovničky ve školkách, občas vypomáhá v knihkupectví. Má šestiletá dvojčata, skvělého muže, jednookou kočku a motorku. Na sociálních sítích figuruje jako Opičí matka.

Účast na semináři je pro Vás bezplatná a hrazena z projektu MAP ORP Ostrava II. 

V případě Vašeho zájmu se prosím registrujte na stránce: https://map.ostrava.cz/udalosti/moderni-literatura-pro-deti-a-mladez-1-stupen/

Budeme se těšit na Vaši účast!

Realizační tým MAP II