Talent City 2023 – workshopy pro 1. stupeň ZŠ

Zobrazit: Talent City 2023 – workshopy pro 1. stupeň ZŠ

V rámci letošního ročníku konference Talent City pořádáme workshopy pro učitele a žáky základních škol!

Připravili jsme pro vás nabídku zajímavých workshopů pro pedagogy a žáky základních škol. Workshopy se zaměří na kreativitu, vědu, techniku a digitální kompetence.

.

.

.

Hlásit se můžete na tyto workshopy:

Dolní oblast Vítkovice – Svět techniky

 • Robot NAO představuje virtuální realitu
  Seznamte se s malým humanoidním robotem NAO, který se využívá mimo jiné k vývoji AI. Umí reagovat na jednoduché pokyny, rozumí lidskému hlasu, sleduje lidský obličej a dokáže ještě mnohem víc. Přiveze s sebou brýle na virtuální realitu, na kterých proniknete do jeho vize budoucnosti. Máme se bát? Nebo těšit se? …Uvidíte sami.

  Zveme pedagogy a jejich žáky na ukázku technologických novinek, na které se u nás mohou v letošním školním roce těšit nejen v rámci dopoledních vzdělávacích programů, ale pro nejzvídavější i v odpoledním robotickém kroužku.

Moravskoslezská vědecká knihovna

 • Lekce pro 1. stupeň ZŠ
  Děti se naučí pracovat s Ozoboty a BeeBoty, roboti, kteří se pohybují podle instrukcí, které děti pro něj vytvoří. Lekce ukáže dětem základní principy programování, posílí jejich digitální kompetence a budou mít prostor zapojit svoji kreativitu a tvořivost při tvorbě vlastních programů pro malé roboty.
 • Lekce pro 2. stupeň ZŠ
  Žáci se naučí pracovat s robotickou koulí Sphero, kterou budou ovládat pomocí vlastních programů. Budou mít za úkol naprogramovat Sphero, aby prošla určenou trasu a splnila různé úkoly. Děti si také vyzkouší práci s Micro:bity – malými počítači, které lze propojit s velkou škálou senzorů a využít je pro různá měření. Tato lekce podporuje u žáků rozvoj dovedností, které jim pomáhají pochopit programování a elektrotechniku.

Střední umělecká škola, Ostrava, p. o.

 • Workshop se sádrou
  Účastníci této tvůrčí dílny si vyzkouší netradiční způsob práce se sádrou. Na připravené sádrové destičky účastnící realizují kresbou a rytím návrhy dekorů, které si buď sami vymyslí, nebo využijí připravené vzorníky.
 • Autorský deník/blok
  Účastníci této tvůrčí dílny budou pracovat s papírem. Vytvoří svůj vlastní blok z grafických papírů nebo kartonů různých barev, struktur a gramáží. Produkt bude doplněn typograficky vyzdobenou stranou a adjustován jednoduchou vazbou. Autorský blok mohou účastníci využít jako dárek nebo do něj dále psát, kreslit či vkládat své další kreativní nápady a myšlenky. Workshop bude propojen s tvůrčí dílnou zaměřenou na typografii.
 • IMAGE_PAGE – Sázej vlastní typostrany 
  Účastníci workshopu si pomocí písma typograficky vyzdobí strany deníku, který adjustují do jednoduché vazby. Účastníci tvůrčí dílny budou mít na výběr buď práci s ruční kaligrafií, kterou vytvoří seříznutými pery, anebo využijí otisku tiskových fontů písem. Zvolí si přitom svou znakovou abecedu, pohrají si s estetikou znaků, jejich vhodnou kompozicí a nakonec vytvoří minimalistickou sazbu strany.

Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava

 • GeoGebra (1. stupeň ZŠ)
  Představivost a kreativita nesmí chybět matematikům, ani technikům.  Připravili jsme workshop pro hravé a tvořivé děti, ve kterém společně otevřeme bránu fantazie, vytvoříme 3D sněhuláka, necháme rozkvést květinu a vyřešíme mnohé matematické úlohy.  Pomocí počítačového programu GeoGebra si totiž můžeme vyzkoušet, jak své představy oživit a realizovat. Program pro vás připravili pedagogové z Katedry matematiky a deskriptivní geometrie Fakulty strojní VŠB-TUO.
 • Štíhlá výroba / logistika (2. stupeň ZŠ)
  Štíhlá může být i výroba! Je důležité, aby pracovníci nedělali zbytečné věci, neplýtvali materiálem a nemrhali časem, aby si práci zpříjemnili. Všem firmám na světě jde o to, aby svou výrobu stále zlepšovaly. V týmech budeme stavět dřevěné traktory a postupně naši „výrobu“ zdokonalíme, aby nezabrala nekonečně času, energie a v konečném důsledku i peněz. Program si pro vás připravili pedagogové z Katedry managementu kvality Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO.

Insgraf s.r.o. – LEGO Education

 • Naprogramuj si stavbu z LEGO kostek Spike Essential
  Děti si vyzkouší postavit a pomocí tabletu i programovat a řídit jednoduché stavby z LEGO kostek výukové stady LEGO Education Spike Essential pro 1. stupeň základních škol. Lekce děti učí nejen programování a jemné motorice při stavbě kostek, ale také v nich prohlubuje měkké kompetence jako je spolupráce a komunikace. Lekce využívá učení s otevřeným koncem, kdy děti samy mohou projevit svoji kreativitu i rozvíjet divergentní myšlení (2.-5. třída).
 • Prototypujeme s LEGO sadou Spike Prime
  Žáky čeká jednoduchá stavba z kostek výukové stady LEGO Education Spike Prime, která je určená pro výuku informatiky a dalších oborů zahrnutých v konceptu STEAM, na 2. stupni základních škol. Na jednoduché stavbě z LEGO kostek si žáci vyzkoušejí prototypování a kreativní řešení problému. Budou pracovat ve dvojicích nebo trojicích, aby se naučili nacházet společná řešení (6.-8.třída).

Vida! – Moravian Science Centre Brno, p. o.

 • Co se děje v bříšku? (1. stupeň ZŠ)
  Jak putuje jídlo naším tělem? K čemu slouží jednotlivé orgány trávicí soustavy? A jaký vliv má na nás to, co jíme? Proměníte se v sousto a vydáte se na cestu od polknutí, přes žaludek a střeva až po vyprázdnění do záchodu. Těšte se na nejrůznější zajímavosti o jednotlivých orgánech. Vyzkoušíte si také, jak náročná je cesta potravy od dutiny ústní až po konečník a vlastnoručně si vytlačíte hovínko vyrobené z banánu a sušenek.
 • Energie zítřka? (2. stupeň ZŠ)
  Jaké jsou výhody a nevýhody obnovitelných zdrojů? Jak obejít jejich limity a vytvořit z nich součást naší energetické sítě? Čekají vás pokusy díky kterým samostatně odhalíte princip výroby obnovitelné energie, jejího uchování a přeměny na jiné formy energie.

Každý workshop trvá 45 minut a je určen pro 15 žáků.

!!!PODMÍNKY REGISTRACE!!!

 • Každého bloku (dopolední, odpolední) workshopů se může účastnit 15členná skupina žáků z jedné ZŠ
 • Upřesnění času a tématu Vámi registrovaného workshopu Vám sdělíme telefonicky po přijetí registrace do dvou pracovních dní
 • Po naplnění maximální kapacity se registrace automaticky uzavře