AstroPi Hackathon Ostrava 2023 – Svět techniky, Dolní Vítkovice

Zobrazit: AstroPi Hackathon Ostrava 2023 – Svět techniky, Dolní Vítkovice

Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph. D. náměstkyně primátora předala ceny nejlepšímu týmu soutěže Astropi, pořádanou Evropskou kosmickou Agenturou ESA pro žáky a studenty, která se ve dnech 2. – 3. prosince 2023 uskutečnila ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích ve spolupráci města, spolku PROXIMA a Planetária Praha. Tato jedinečná soutěž umožnila mladým zájemcům naučit se základům nebo rozvíjet již získané znalosti programování v jazyce Python a naprogramovat aplikace, které poběží na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Studenti se naučili základům programování nesmírně atraktivní formou – poslali svůj kód do mikropočítačů na oběžné dráze. Jejich zadáním bylo připravit návrh svého projektu, následně jej naprogramovat a poté zpracovat data v podobě fotografií nebo dat ze senzorů. Cílem bylo je seznámit s funkcionalitami, možnostmi a omezeními daných počítačů a prostředím na oběžné dráze, aby byli schopni svůj návrh vytvořit.

Se sestavením návrhu bádání, týmům pomáhali mentoři Ota Michálek, studující University of the West of England, Bristol, kterému Statutární město Ostrava udělilo cenu a titul „Talent roku 2023“ a Jan Spratek – garant aktivity z Planetária Praha.

Soutěžily týmy nejen z Ostravy, ale i Frýdku Místku, Českého Těšína, Brna a dokonce jeden tým ze Slovenska.

Umístění soutěžních týmů:

  1. místo: CZ_Mules (Jakub Oborný, Lucie Endlová, Radim Stroka)
  2. místo: SARFAD (Jakub Holub, Prokop Havlík, Daniel Tomis)
  3. místo: CosmiCool (Hanka Partelová, Šimon Janovec, Juraj Štefina, Patrik Hrobárik)

Ostrava se stala třetím městem, ve kterém tato soutěž proběhla. Tradičně již probíhá v Praze a Brně.