Dětský svět Dolní oblasti Vítkovice v novém

Zobrazit: Dětský svět Dolní oblasti Vítkovice v novém

Děti, které přijdou od 6. 1.2022 do Dětského světa ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích, si mohou vyzkoušet novou pestrou škálu oborů lidské činnosti. U pískoviště se mohou vžít do role archeologů a objevovat fosilie, v autoservisu najdou auta i plničku, na farmě na ně čeká reálný zahradní traktor, na nových stromech potěší houpačka nebo skluzavka. „Ve finále budeme mít skoro dvě desítky různých stanovišť – od cukrárny až po operační sál. Na ploše 900 čtverečních metrů si budou moci návštěvníci vyzkoušet bezpočet profesí a každý den si hrát s něčím jiným,“ říká ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito.

Dětský svět je hned v přízemí Velkého světa techniky v Dolních Vítkovicích a je určený nejmenším návštěvníkům od dvou let a předškolákům. Bavit ale má i dospěláky, kteří si sem s dětmi chodí hrát. Expozice původně vznikla v roce 2014, stejně jako Velký svět techniky. Nyní se ale Dětský svět během několika měsíců zřetelně proměnil. „Celý koncept sází na zvídavost malých návštěvníků. Vyzkoušet si autíčka nebo otestovat zvyklosti zvířátek na farmě, je lákavé. Nejrůznější vtipné exponáty a efekty podle našich zkušeností i podle postřehů našich návštěvníků zaujmou děti i dospělé. Cílem je, aby si hráli spolu a trávili hezký společný čas,“ shrnul proměnu za realizační tým Dětského světa Jakub Švrček. Celkový návrh nového světa pro nejmenší je dílem společnosti nodum atelier, s.r.o. z Jablunkova, zhotovitelem je společnost Produkce DVA. Na realizaci finančně přispělo Statutární město Ostrava.

Architekti si s mega hernou pro děti opravdu vyhráli. Mimo jiné navrhli lékařskou ambulanci s obřím chrupem a zbrusu novým operačním sálem. Do obchodu přidali moderní pokladnu se čtečkou platebních karet. V hudebním studiu je mixážní pult atd. K poučení i zasmání je bezpochyby „hovínkový testr“ na farmě. Doslova hravě naučí návštěvníky, že ne každé zvířátko vyměšuje stejně.

Dětský svět ve Velkém světě techniky je od 6. 1. 2022 otevřený denně od 10 do 18 hodin. Základní vstupné za osobu je 70 korun, lze si pořídit i výhodnější rodinné vstupenky. Dítě do dvou let má vstup zdarma.

Dolnovítkovický Velký svět techniky, ve kterém je situován Dětský svět, byl postaven podle projektu světově uznávaného architekta Josefa Pleskota. Budova se díky zrcadlové fasádě mimo jiné pyšní unikátním stále se měnícím zrcadlením starých vysokých pecí v Dolních Vítkovicích. Ty jsou národní kulturní památkou, která se spolu s celým dolnovítkovickým areálem pravidelně umisťuje na předních místech turisty nejnavštěvovanějších míst v ČR.