Malá technická univerzita

Zobrazit: Malá technická univerzita

Na Základní škole Ostrava-Vítkovice, Šalounova 56 mohli díky projektu Chci být jako táta zrealizovat zajímavou aktivitu, kterou si prošli žáci 1. – 5. ročníku. Tento projekt je financován statutárním městem Ostrava z programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu.

„Nenásilnou formou v duchu Komenského myšlenky „Škola hrou“ rozvíjíme v dětech jejich technické a logické dovednosti. Jednotlivá témata Malé technické univerzity byla Malý projektant, Stavitel města, Malý architekt a Malý inženýr. Žáci si názorně vyzkoušeli některé fyzikální vlastnosti (např. pevnost). Pracovali samostatně, ale také ve skupině. Kombinovali jsme jednodušší aktivity s náročnějšími,“ popsala zástupkyně ředitele školy Alena Tůmová.

Každá lekce trvala 60 minut. Třídu navštívil lektor s krabicí plnou stavebních kostek a speciální soupravou prvků a výkresů. Lektor pracoval s žáky s podporou dětských technických výkresů, metodických listů a stavebnice.

„Dětí si hrají, my ale víme, že pracují a učí se nové věci. Vyvrcholením hodiny bylo volné hraní s výsledným dílem jako odměna za práci. Navíc žáci získali po každé lekci osvědčení (diplom), které je pro děti odměnou, nikoli hodnocením, a zároveň slouží jako informace pro rodiče,“ zhodnotila na závěr Alena Tůmová.

Zdroj fotografií a textu: Základní škola Ostrava-Vítkovice, Šalounova 56, příspěvková organizace