Novinky ze světa mezinárodního vzdělávání (inspirace, vzdělávací aktivity…)

Zobrazit: Novinky ze světa mezinárodního vzdělávání (inspirace, vzdělávací aktivity…)

SchooLink: registrace otevřena. Právě byla spuštěna registrace na letošní ročník konference SchooLink, která se bude konat ve dnech 4.-5. listopadu v Ostravě. Na webu schoolink.cz si můžete přečíst program a praktické informace. Tentokrát je zaměřena na vzdělávání žáků ve věku 3-11 let. Pokud se konference plánujete zúčastnit a sami máte dobré zkušenosti z oblasti digitalizace, inkluze nebo mezinárodního vzdělávání, podělte se o ně s ostatními účastníky a vystupte v našem INSPIROMATU

Evropský týden programování Zapojte se do Evropského týdne programování (CodeWeek), který proběhne ve dnech 8.-25. října. Letos se koná už po desáté. Zorganizujte vlastní akci nebo se k nějaké připojte. Cílem je zábavným způsobem přiblížit programování a digitální gramotnost všem zájemcům. Inspiraci a praktické tipy do výuky můžete načerpat třeba v online kurzu EU Code Week Bootcamp.

Kurz: mentoring mezi školami V loňském roce byl spuštěn evropský projekt Mentoring for School Improvement (MenSI), v rámci kterého zkušené školy mentorovaly méně zkušené ve využívání digitálních technologií a inovativních výukových metod. Jak takový mentoring funguje, zjistíte v online kurzu Beyond Networking: School-to-School Mentoring for Digital Innovation, který staví na zkušenostech z šesti zemí včetně Česka. Kurz proběhne na platformě EUN Academy od 17. října a účast je zdarma. Vhodný je nejen pro učitele, ale i pro vedení škol a zřizovatele.

Mezinárodní konference Scientix Zajímají vás nejnovější trendy ve výuce přírodovědných předmětů? Přihlaste se na mezinárodní konferenci Scientix, která proběhne online ve dnech 18.-19. listopadu. Účast je zdarma, ale kapacita míst omezená, tak s registrací neváhejte. Konferenci pořádá European Schoolnet a program je nabitý zajímavými příspěvky odborníků i praktickými workshopy.

Eurydice: nové evropské studie Jak vzdělávací systémy napříč Evropou v průběhu pandemie organizovaly školní vzdělávání? Do jaké míry byly připravené přizpůsobit se digitálním výzvám? A jak zareagovaly na nutnost řešit vzdělávací obtíže některých žáků? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Eurydice Brief: Teaching and learning in schools in Europe during the COVID-19 pandemic.

Zajímá vás, kdy se evropští žáci začínají ve škole zabývat informatikou? Na co se výuka zaměřuje, kdo daný předmět vyučuje a jak oblast digitálního vzdělávání ovlivnila kovidová krize? Právě těmito tématy se zabývá nová studie Eurydice Informatics education at school in Europe.

Ocenění za inovativní výuku Evropská komise zveřejnila jména držitelů European Innovative Teaching Award (EITA), která vyzdvihuje výjimečnou práci učitelů a škol na projektech Erasmus+. Letos bylo oceněno celkem 98 projektů z 29 zemí, z toho čtyři byly realizovány českými školami. Gratulujeme MŠ Na Hradě v Třebíči, ZŠ Velvary, ZŠ Most – Okružní 1235 a SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí.