Para tour se vrací do škol

Zobrazit: Para tour se vrací do škol

Zahrát si basketbal na vozíku nebo vystřelit na bránu z para hokejové in-line sledge. To jsou jen některé z aktivit, které si děti mohou vyzkoušet v rámci úspěšného zábavně vzdělávacího programu Para tour. A ten opět vyráží do základních a středních škol. Hlavní myšlenkou Para tour je propojit svět zdravých a handicapovaných dětí i sportovců. Do škol tak míří znovu nejen zkušený tým animátorů, ale i úspěšní čeští para sportovci.

Jak nastupuje do auta nebo jak probíhá trénink na takzvané monoski. To jsou jen některé z dotazů, které v rámci Para tour běžně dostává od studentů Kristýna Židlická. Naše úspěšná sjezdová lyžařka na monoski, tedy speciálně upraveném korpusu na jedné lyži, se stala už pevnou součástí týmu, který vyráží do škol v rámci Para tour. „Stojím si za názorem, že i s handicapem se dá normálně sportovat, mezi námi nejsou žádné rozdíly, proto ráda jezdím na přednášky po školách v rámci Para tour. Je to skvělá příležitost, jak přiblížit dětem můj svět, který je stejný, jako ten jejich,“ řekla k besedám Kristýna Židlická. Do škol vyráží kromě ní v rámci tohoto programu i jiní para sportovci, třeba florbalisté nebo para hokejisté. „Děti si nejdříve samy vyzkoušejí několik para sportů, včetně třeba pohybu se slepeckou holí, a pak přímo od handicapovaných sportovců zjistí, že to, co je pro ně naprosto nepředstavitelné a velmi složité, je naopak pro handicapované každodenní všedností,“ popsala program Para tour vedoucí tohoto projektu Eva Dawson.

Para tour si užilo už několik stovek dětí

V projektu, původně z dílny Univerzity Palackého v Olomouci, pokračovali na Ostravské univerzitě. Právě tým tamních studentů vyrazil s Para tour už na bezmála dvacet tuzemských škol. „Ty nepotřebují v podstatě nic. Přivezeme s sebou veškeré vybavení i tým skvělých animátorů. Stačí tělocvična nebo i větší třída, kde děti zapojíme do hry i besedy,“ popsala Para tour Eva Dawson. „Je úžasné sledovat, jak jsou děti zvídavé. Nemají předsudky jako my dospěli. Postupně díky našemu projektu odhalují to, co každý den handicapovaní zažívají a co vše zvládají, aby mohli třeba i sportovat,“ dodala Eva Dawson.

Zábava, vzdělání i hledání nových para sportovců

Součástí programu Para tour je i popularizace para sportů a hledání nových talentů. Dlouhodobým cílem je totiž i povědomí o tom, co vše mohou handicapovaní dělat, jak aktivně trávit svůj volný čas nebo se aktivně zapojit do některého z tuzemských reprezentačních paralympijských týmů. Sportovat může každý, zdraví i handicapovaní společně. Bariéry neexistují. I s tímto posláním vyráží Para tour opět do škol.