Porubská základní škola pilotně zkouší PCR testy

Zobrazit: Porubská základní škola pilotně zkouší PCR testy

Základní škola J. Šoupala z Poruby zahájila v pondělí 10. května ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy a za součinnosti Zdravotního ústavu Ostrava pilotně testování žáků na covid-19 PCR testy. Nahradí méně spolehlivé antigenní testování.  

Za první dva dny škola použila PCR testy u 157 žáků a devíti pedagogů, ze kterých nevyšel nikdo pozitivní. Pokud by některý z provedených testů byl pozitivní, následoval by standardní proces vedený Krajskou hygienickou stanicí Ostrava, tedy karanténa pro žáky dané třídy, trasování a další, již nastavené postupy. Protože pro zpracování vzorků PCR testů laboratoří je nutné uvádět i osobní údaje testovaných, což je informace podléhající zákonu o GDPR, musela škola zajistit informované souhlasy zákonných zástupců.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci pilotního projektu přispěje na každý PCR test 200 korun, město přidá 100 korun, čímž se pokryjí kompletní náklady na pořízení testu. Žáci se budou touto formou testovat jednou týdně. Vždy večer po testování dostanou zákonní zástupci žáků SMS zprávu o výsledcích testu, škola obdrží informaci jen v případě pozitivního testu některého dítěte. Zdravotní ústav zašle na mailové adresy rodičů oficiální výsledky rozboru vzorků, takže je budou moci použít všude tam, kde se testy vyžadují. Při testech ze slin se ale nedají certifikáty následně využít pro případné cestování.

„Vzhledem k tomu, že PCR testy se opakovaně prokázaly jako spolehlivější, uvítali bychom, kdyby ministerstvo školství vzhledem k napjatým rozpočtům města, obvodů i škol přistoupilo k jejich plnému proplácení, místo distribuce dalších antigenních testů do škol,“ doplnila náměstkyně Hoffmannová.

Zdroj: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/porubska-zakladni-skola-pilotne-zkousi-pcr-testy