Prvňáčci byli pasováni do stavu čtenářského

Zobrazit: Prvňáčci byli pasováni do stavu čtenářského

Další z nepřeberné řady aktivit pro děti připravila v rámci akce Březen měsíc čtenářů Knihovna města Ostravy. V osmi ostravských pobočkách čeká na prvňáčky pasování do stavu čtenářského. Knihovníci a knihovnice dětem, často v pohádkových kostýmech, hrou poodhalí kouzelný svět knížek a ukáží jim cestu ke čtení.

Pomyslnou vstupenkou do pohádkového světa knížek pak může být prvňáčkům první čtenářská legitimace a registrace do knihovny na jeden rok zdarma.  V rámci letošního 16. ročníku pasují ostravští knihovníci na čtenáře každého prvňáčka, který knihovnu navštíví, jedná se o stovky žáků prvních tříd. Za uplynulých 16 let bylo v jednotlivých pobočkách Knihovny města Ostravy pasováno do stavu čtenářského víc jak 20 000 prvňáčků.

.

Pasování prvňáčků probíhá v prvních třech březnových týdnech, od 1. do 24. března 2023 v pobočkách Opavská, Vítkovice, Podroužkova, Výškovice, Petřkovice, J. Trnky, Přívoz a Vietnamská.

Objevit svět fantazie a pohádek, ukrytý v knížkách, pomohla i náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, která spolu s paní knihovnicí pobočky Vietnamská, pasovala 17. března na čtenáře téměř dvě desítky prvňáčků Základní školy Bulharská. „Čtení dětem nabízí neomezenou možnost poznávat nové věci, prožít pohádky a rozvíjet jejich fantazii. Nezanedbatelný je také čas s rodiči či prarodiči, který si děti při společném čtení s dospělými užijí. Město podporuje široké spektrum rozličných aktivit čtenářské gramotnosti, aby děti nalezly kouzlo čtení a rády četly. Knihovna jim nabízí bezpečné místo, kam se mohou uchýlit k různým komunitním aktivitám,“ doplnila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Knihovna města Ostravy má v roce 2023 připravené ještě další aktivity na zlepšení čtenářské gramotnosti a to projekty „S knížkou do života“, dále „knížka pro prvňačka“ a další besedy, inspirativní čtení, kvízy, které mají za cíl rodičům a dětem ukázat snadnější cestu ke čtení.