Svět techniky láká na novou výstavu, která učí děti najít příběh i odhalit pravdu na fotkách

Zobrazit: Svět techniky láká na novou výstavu, která učí děti najít příběh i odhalit pravdu na fotkách

Svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích otevřel novou interaktivní výstavu s názvem „ZooM“. Expozice je založena na zkoumání a objevování detailů, významu a příběhů fotografií.

Návštěvníci mají k dispozici fotografie významných a oceňovaných autorů z ČR i ze světa. Příběh fotek není na první pohled zcela zřejmý. Příchozí ale mají možnost podrobně zkoumat, co se na fotografii děje, a nakonec odhalit skutečný a překvapující příběh.

„Jednotlivá písmenka názvu výstavy slouží jako nápověda k tomu, jak s fotkami zacházet – zaměř, objev, odhal, mysli. To je samozřejmě námět nejen pro novou expozici, ale i pro běžný život,“ vysvětlila ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito. „Fake news umí do značné míry ohýbat pohled na svět, dokonce zkreslit i výsledky vědeckého výzkumu. Touto výstavou chceme upozornit návštěvníky na to, jak je důležité umět číst mezi řádky, umět si ověřit věrohodnost zpráv. Jinými slovy, jak svět zkoumat analytickým a kritickým myšlením, a nikoliv jen bezhlavě přijímat vše, co vidím a slyším,“ dodala.

Fotografie doplňují interaktivní exponáty a ilustrované komiksy, zajímavé jsou i reálné bezprostřední reakce dětí na jednotlivé fotografie. Výstava se tak snaží poměrně náročné téma posunout do roviny zábavného vzdělávání. Hlavním cílem expozice je rozvoj vizuální gramotnosti, tedy schopnosti porozumět obrazovému materiálu. Ta je nedílnou součástí celkové mediální gramotnosti. V příštím roce chce Svět techniky rozšířit svůj „repertoár“ výukových programů pro školy právě o toto téma a propojit ho s expozicí.

Autorem výstavy je TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú. Celý projekt je podpořen grantem Velvyslanectví USA v České republice.

Výstava je situována v prostorách ostravského Velkého světa techniky. Všechny fotografie použité v expozici vybraly samy děti, pro které je výstava primárně určena.

Zdroj fotografií a textu: Dolní oblast VÍTKOVICE, z.s.