Vědci z celé republiky se přihlásili do boje o titul Českého VŠEVĚDA

Zobrazit: Vědci z celé republiky se přihlásili do boje o titul Českého VŠEVĚDA

Jedenatřicet vědců, vědkyň a popularizátorů vědy se prostřednictvím svých videí přihlásili do druhého ročníku popularizační soutěže Český VŠEVĚD. Do prosincového finále postoupí jen šestice nejlepších, které vybere veřejnost a odborná porota. Hlasování poběží do 15. října 2023.

V březnu i dubnu měli vědci a vědkyně z celé republiky prostor přihlásit se do soutěže Český  VŠEVĚD. Zájem projevilo 31 vědců, vědkyň a badatelů, kteří museli splnit několik kritérií: video natočené na mobilní telefon o stopáži do 150 vteřin, bez střihu a na téma Tajemství, které se bude prolínat také letošní Noci vědců. Své hlasy může veřejnost soutěžícím udělit právě teď a to prostřednictvím webu Noci vědců. Oproti loňskému roku zde pořadatelé upustili od hlasování skrz sociální sítě, ale zaměřili se na vytvoření hlasovacího systému na webu.

O finálové šestce rozhodnou jednak hlasy veřejnosti, ale také odborná porota. Finalisté pak na podzim projdou školením dovedností science slamu, které je připraví na finálový večer na půdě Ostravské univerzity.

Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.