Badatelské astro dopoledne na ZŠ Krestova

Zobrazit: Badatelské astro dopoledne na ZŠ Krestova

V sobotu 21. 5. 2022 se na ZŠ Krestova z Ostravy-Hrabůvky konalo, v rámci Klubu objevitelů, badatelské Astro dopoledne.

Objevitelé se seznámili se základní navigací na noční obloze a pomůckami, které jsou při nich využívány. Zároveň byl pokřtěn nový školní dalekohled, jedná se o 20cm Schmidt Cassegrein firmy Celestron. Spolu s dalekohledem byla zakoupena i samonaváděcí rovníková montáž Sky-Watcher EQ 6 PRO, která s programem  Synscan umožní při správných podmínkách a nastavení sledovat tisíce objektů blízkého a vzdáleného vesmíru. 

„Děkujeme také Dr. Ing. Janu Soldánovi z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, který náš badatelský tým vybavil CCD kamerou, jež umožňuje snímky v digitální podobě a sledování objektů na počítači,“ uvedla Věra Rymiecová, ředitelka školy.

V druhé části lekce probíhalo praktické sledování slunečních skvrn pomocí dalekohledů a filtrů připravených z folie Baader Astro Solar. Tato úvodní lekce zahájila celou sérii astro projektů, které budou pokračovat v následujících měsících a letech. Zaměření badatelských aktivit na astronomii umožní škole rozvinutí badatelských aktivit v mnoha vědních oborech.

Klub objevitelů je realizován v rámci projektu Triangl III., který je spolufinancován statutárním městem Ostrava z Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na rok 2022.   

Zdroj: Základní škola a mateřská škola Ostrava-Hrabůvka, Krestova 36A, příspěvková organizace, Pavel Rymiec, Věra Rymiecová, Čeněk Rymiec