Registrace na workshopy pro I. stupeň základních škol

Zobrazit: Registrace na workshopy pro I. stupeň základních škol
Datum: 09. 10. 2024
Čas: 09:00 - 14:00
Místo: Futureum, sídla ostravských organizací a spolků nebo přímo ve třídě

Konferenci Talent City 2024 odstartují ve středu 9. 10. 2024 desítky interaktivních workshopů

Letošní nabídka workshopů pro školy byla na základě zpětné vazby pedagogů významně navýšena oproti předchozím ročníkům. Jejich výčet nekončí, postupně budou přibývat další. Vybírat si můžete z nejrůznějších oblastí vzdělávání. Stačí se rozhodnout!

Podmínky registrace

  • workshopy jsou určeny pro ostravské základní školy
  • u každého workshopu je uveden maximální počet účastníků
  • některé organizace si vyhrazují právo na další podmínky – prosím, čtěte pozorně
  • workshopy jsou zdarma

Věda nás baví – program vhodný pro 2. až 5. třídu ZŠ

Děti se hravou a zábavnou formou seznámí s jevy kolem nás (např. v probíhajícím školním roce: vulkanismus, daktyloskopie, hydraulika, světlo, elektroskop) Provádějí zajímavé experimenty, které nejsou nebezpečné ani složité a dozví se, jak věci a jevy fungují. Důraz je kladen na rozvoj jejich myšlení, zdokonalování základních dovedností (např. vázání uzlů, lepení, stříhání) a skupinovou spolupráci. Běžně dostupné pomůcky jim usnadňují pochopení principu a motivují k rozvíjení vlastních nápadů. Každé pololetí připravujeme nové pásmo plné nových či vylepšených pokusů z nejrůznějších oblastí (fyzika, chemie, biologie, astronomie, zeměpis, zdravověda, apod.). Zajišťujeme všechny pomůcky, děti používají pouze své školní pouzdro.

Místo: Futureum 1 NP, Ostrava – Vítkovice

Maximální počet účastníků – 1 třída. V jednom čase proběhnou paralelně 2 workshopy. Znamená to, že při počtu větším než 25 žáků, lze třídu rozdělit na dvě skupinky. V takovém případě, prosím, rezervujte obě události v daném čase.

Udržitelná cesta: O životě jednoho trička

Workshop zaměřený na úvod do výroby oblečení a problematiku fast fashion. Během zábavné aktivity si ukážeme, jak se vyrábí tričko, co se s ním děje před tím, než doputuje do našeho šatníku, a co se stane po tom, co ho vyhodíme.

Místo: Futureum 2 NP, Ostrava – Vítkovice

Maximální počet účastníků – 15 žáků. V jednom čase proběhnou paralelně 2 workshopy. Znamená to, že při počtu větším než 15 žáků, lze třídu rozdělit na dvě skupinky. V takovém případě, prosím, rezervujte obě události v daném čase.

Svět plný odrazů – výroba krasohledu a hrátky se zrcadly

V trubičce ze zrcátek se může ukrývat nekonečný svět. Vyrobte si ji v rámci dílny a odneste si vlastní ozdobený krasohled. Výroba je vhodná i pro ty nejmenší a její výsledek bude fascinovat i ty dospělé. Dál si pohrajeme s mnohanásobnými odrazy a vytvoříme barevné obrazce. Prozkoumáme také zrcadlové exponáty, samozřejmě sami na sobě.

Místo: Futureum 3 NP, Ostrava – Vítkovice

Maximální počet účastníků – 25 žáků. V jednom čase proběhnou paralelně 2 workshopy. Znamená to, že při počtu větším než 25 žáků, lze třídu rozdělit na dvě skupinky. V takovém případě, prosím, rezervujte obě události v daném čase.

Nebojme se současného umění

Cílem je přiblížení současného umění „prožitkovou“ formou- umožnění tvořivě reagovat na výstavu (na autorovo sdělení) přímo v galerijních prostorách – podnícení  k experimentálním přístupům v oblasti výtvarného umění- zažití „nové“ zkušenosti- inspirování a vzdělávání děti v tom, jak přistupovat k současnému umění, jak o něm mluvit a uvažovat.

Místo: v prostorách galerie Nádražní 615/30
702 00 Ostrava – vchod je z Mlýnské ulice

Maximální počet účastníků – 30 žáků.

Pohyb a tanec – program vhodný pro ZŠ I. a II. stupeň

Contemporary dance – moderní tanec je výrazový tanec, kombinující různé taneční prvky a styly jako je jazz dance, lyrical dance nebo balet. Ve workshopu budete pracovat s vlastním tělem, myslí, prostorem a naučíte se různorodé taneční choreografie.

Místo: V Zálomu 2948/1, Ostrava-Zábřeh

Maximální počet účastníků – 25 žáků.


Párová akrobacie, akrobacie – program vhodný pro ZŠ I. a II. stupeň

Účastnící získají základy pozemní akrobacie. Jednotlivé cirkusové aktivity vedou k rozvoji kreativity, podpoře jejich podnikavosti a také k lepšímu sebehodnocení. Prostřednictvím neformálního a zároveň zážitkového učení mimo jiné přispívají k posílení týmové spolupráce, tolerance a solidarity.

Místo: V Zálomu 2948/1, Ostrava-Zábřeh

Maximální počet účastníků – 25 žáků.


Žonglování a slack line – program vhodný pro ZŠ I. a II. stupeň

Žonglování rozvíjí pravou a levou hemisféru. Aktivní zábava, která procvičí tělo i mozek. Na vnitřní slack line procvičíme balance, který je zaměřený na rozvoj rovnováhy a vnímání těla.

Místo: V Zálomu 2948/1, Ostrava-Zábřeh

Maximální počet účastníků – 25 žáků.

Robotická aréna – program vhodný pro 4. – 6. třídu ZŠ

Objevte kouzlo robotiky v naší Robotické Aréně!

Svět robotiky je fascinující svou rozmanitostí a technickou dokonalostí. Ačkoli roboti a programování se stali součástí našeho každodenního života, jejich schopnosti nás stále překvapují. Jak je možné, že některé roboty umí přesně sledovat čáru, zatímco jiné hrají fotbal nebo létají jako drony? Proč dokážeme naprogramovat robota na různé úkoly? Jak se roboti učí řešit problémy a spolupracovat? Jaký je rozdíl mezi dálkově ovládanými a autonomními roboty?

Připojte se k nám a získejte odpovědi na tyto otázky. V našem workshopu se ponoříte do tajů programování a inženýrství prostřednictvím interaktivních experimentů s Robomaster S1, LEGO EV3 a programovatelnými drony. Zlepšíte své dovednosti, objevíte nejnovější technologické inovace a zažijete vzrušující svět robotiky na vlastní kůži. Navíc si vytvoříte vlastní malou dřevěnou destičku s obrázkem robota, kterou tentokrát vyrobíte pájkou.

Místo: M. Majerové 23/1722, Ostrava – Poruba

Maximální počet účastníků – 25 žáků.

Hudební workshop – program vhodný pro MŠ, nebo 1. – 3. třídu ZŠ

Zkušený/á lektork/a pracuje s dětmi interaktivním způsobem a věnuje se nejen prohlubování jejich vědomostí, ale také dovedností. Zapojeno je celé tělo včetně hlasu. K dispozici se využívají nástroje Orffova instrumentáře, pracuje se ovšem také s předměty každodenního života, které se na první pohled pro práci s hudbou nehodí. Cílem workshopů je rozvoj kreativního myšlení a vnímání světa kolem nás, hravosti, chápání klasické hudby jako přirozené součásti života.

Místo: Klub Atlantik, Čs. legií 7, Moravská Ostrava

Maximální počet účastníků – 20 dětí.

Programy vhodné pro MŠ i ZŠ

Workshop s ozoboty

U dětí rozvíjí práce s ozoboty kreativitu, matematické, vědecké schopnosti a digitální gramotnost.   Pro děti mateřských a obou stupňů základních škol nabízíme workshopy s výukovými robotickými hračkami. Robotické hračky jsou propojeny s knižními příběhy, jejich prostřednictvím lze propojit vědu a umění, žáci si vyzkouší programování a funkce jednotlivých ozobotů. Pracujeme zejména s ozoboty – BeeBot včelky, Robobloq šneky, koule Sphero a MTiny pandy.

Kreativní workshopy

Workshopy zaměřené na propojení dětské fantazie a kreativity ve spojitosti s rozvojem drobné motoriky a čtenářství.

Zajistěte prosím provázání online s poptávkovým systémem KMO, kde je třeba vybrat z roletky příznak Talent City u typu akce.

Maximální počet účastníků – třída (cca do 30 dětí)

Robohrátky pro ZŠ – program vhodný pro ZŠ I. a II. stupeň

Žáci se naučí pracovat s roboty (Beeboti + Ozoboti+ Sphero koule), kteří se pohybují podle jejich instrukcí. Lekce ukáže žákům základní principy programování, posílí jejich digitální kompetence, spolupráci a dá jim prostor pro uplatnění jejich kreativity.

Místo: Prokešovo náměstí 7, Moravská Ostrava – Makerspace dílna (levé křídlo Nové radnice)

Maximální počet účastníků – 30 dětí.

Originální fotorámeček

Využití přírodnin (kamínky, mušle, sušené rostliny…), korálků, knoflíků a jiných drobností k přetvoření starších rámečků z Reuse centra na originální fotorámeček, do kterého si děti zarámují vlastní fotografii – donesenou nebo na místě vytištěnou. Cílem je rozvoj tvořivosti a ovládnutí práce s tavnou pistolí.

Místo: Reuse centrum Ostrava, Slovenská 1083/1, Ostrava-Přívoz

Maximální počet účastníků – 20 dětí.

Poznávame vesmír v Planetáriu Ostrava! – program vhodný pro ZŠ I. a II. stupeň

Kde vlastně začíná vesmír a kolik času zabere cesta na Měsíc? Proč Pluto už není planetou a jaký je rozdíl mezi lávou a magmatem? Jsme ke Slunci blíže v létě nebo v zimě? Odpovědi na tyto a další otázky se ukrývají v expozicích Planetária Ostrava. Při jejich hledání určitě objevíte i spoustu dalších zajímavostí, např. jak chodí astronauté na toaletu.

Expozice můžete procházet s pracovními listy, které vás vezmou do částí expozic: Na oběžnou dráhu, K planetám, Do hlubin Země a také Za světlem.

Setkáte se u nás také s humanoidním robotem Engie, který vám prozradí všechna správná řešení. Vyhodnocení Pracovních listů robotem bude probíhat v časech 10:30 a ve 13:00.

Místo: K Planetáriu 502, Ostrava-Poruba

Maximální počet účastníků – 80 žáků.

Kreativní tvorba s řezacím plotrem, přístrojem Big shot, embosování – program vhodný pro 4. – 5. třídu ZŠ

Obsahem workshopu je kreativní tvorba s papíru a foliemi technikou embosování a  práce s  big shoty, na kterých si žáci budou vytvářet jak reliéfní vzory, tak i výřezy pro další následné tvoření. Workshop zahrnuje taktéž ukázku tvorby s řezacím plotrem.

Zhotovené výrobky si žáci mohou odnést na památku.

Místo: Ostrčilova 19, Ostrava – Moravská Ostrava

Maximální počet účastníků – 20 žáků.

LEGO & Gravírování

Na začátku workshopu se ponoříme do světa LEGO. Účastníci budou moci tvořit a stavět s LEGO stavebnicemi. Po dostavění je rozpohybují pomocí mobilní aplikace. Poté, co se seznámíme s LEGO, přesuneme se k druhé části workshopu – gravírování do dřeva. Účastníci se naučí základy gravírování, včetně používání různých nástrojů, technik a vzorů. Každý účastník si vytvoří vlastní malý dřevěný předmět.

Místo: SVČ Ostrava-Zábřeh, Gurťjevova 8

Maximální počet účastníků – 24 dětí.

Báječně prožitý den – program vhodný pro 1. – 3. třídu ZŠ

Účastníci dílny se seznamují s knihou Przemka Wechterowicze Obejmi mě prosím.  S tátou medvědem a jeho synkem prožijí nevšední setkání s obyvateli lesa. Děti se budou zamýšlet, jak mohou někoho potěšit nebo jak by mohl vypadat báječně prožitý den.  Společně s lektory budou zjišťovat, na co všechno může pomoct objetí a co dělat, když někdo objímání nemá rád.

Místo: workshop u vás ve třídě

Maximální počet účastníků – jedna třída.

Hravá matematika s GeoGebrou

Matematika není jen školní předmět, pomáhá nám řešit běžné problémy. Pomocí počítačového programu GeoGebra namodelujeme a vyřešíme mnoho příkladů ze života. Bude k tomu potřeba trochu kreativity a chuť naučit se něco navíc. Například vytvoříme 3D sněhuláka, necháme rozkvést květinu… Pojďte s námi otevřít bránu fantazie!

Místo: areál VŠB-TUO Poruba, tram zastávka Hlavní třída, sraz v budově Knihovny u vrátnice

Maximální počet účastníků – ideálně 15, ale vejde se i celá třída 🙂


Chemie v kuchyni

Do naší chemické laboratoře výjimečně přineseme potraviny a trochu je prozkoumáme. Provedeme důkazy některých přírodních látek, které jsou v běžných potravinách obsažené, jako jsou cukry, škroby, bílkoviny, karoteny. Pláště pro mladé výzkumníky zajistíme.

Místo: areál VŠB-TUO Poruba, tram zastávka Hlavní třída, sraz v budově Knihovny u vrátnice

Maximální počet účastníků – 20 žáků.

Konference Talent City 2024 je realizována díky finanční podpoře Statutárního města Ostrava a těší se záštitě, kterou ji udělila manželka prezidenta České republiky Eva Pavlová.