Škola byla opět plná objevů

Zobrazit: Škola byla opět plná objevů

Poslední čtvrtletí školního roku patřilo v základní škole ve Staré Bělé tradičně objevům, vynálezům a nejrůznějším zlepšovákům.

Sedmého ročníku soutěže Objev roku se zúčastnilo 17 dvojic žáků se svými objevy. Tříčlenná porota kladla opět záludné otázky a zkoumala nákresy a modely. Tentokrát se vítězem stal projekt Autosaz, který připravili sourozenci Tomáš a Hana Kudělkovi. Jejich robotický sazeč stromků, který lze využít do nepřístupného horského terénu byl jasným vítězem. Druhé místo obsadil Koš s umělou inteligencí žákyň 5. třídy Denisy Binderové a Terezy Strouhalové a třetí místo porota udělila Antigrafiti laku od žáků 3. třídy Kryštofa Dadoka a Alexandra Staňka.

Oceněno bylo ještě osm projektů, které porotu zaujaly a chtěla tak autory povzbudit k další práci a účasti na příštím ročníku.

Velkou motivací pro účast v soutěži bývají také ceny, které mohou vítězové získat. Letos mezi největší lákadla patřila chytrá Rubikova kostka nebo 3D pero.

Finanční prostředky na realizaci této soutěže poskytlo statutární město Ostrava v rámci programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na celoroční projekt školy „Rozvoj techniky a talentu ve Staré Bělé III.“.

Soutěže se tradičně účastní především žáci 1. stupně a je skvělé, s jakou chutí a zápalem se pouštějí do projektů, které by lidem mohly pomoci. Učí se vnímat svět a jeho potřeby, dotahovat projekt od základní myšlenky k popisu, nákresu či modelu a nakonec svou práci prezentovat.

Všechny přihlášené projekty byly opět vystaveny v respiriu školy a budily velký zájem u ostatních žáků i dospělých.

Zdroj: Markéta Jurišicová, Základní škola Ostrava-Stará Bělá