Soutěž Zlepši si techniku oslavila 10 let

Zobrazit: Soutěž Zlepši si techniku oslavila 10 let

VŠB-TUO organizuje soutěž mladých popularizátorů vědy a techniky už deset let. Její finále proběhlo v pátek 21. dubna 2023 v Univerzitní aule a letos se přihlásilo 75 žáků a žákyň ze šesti základních a středních škol v Ostravě a okolí.

Soutěže jednotlivců a týmů se děti mohly účastnit ve dvou kategoriích. Oborná porota se skládala ze čtyř pedagogů VŠB-TUO, odborníků na matematiku, fyziku, chemii a techniku. Letos do ní poprvé zasedl také student naší univerzity, který se zúčastnil jednoho z prvních ročníků oblíbené soutěže jako soutěžící. Pracoviště popularizace přijalo do soutěže také 13 videí.

Úkolem žáků a studentů je vysvětlit publiku jakékoliv téma z přírodních věd a techniky. „Na vystoupení mají prezentující čtyři minuty a je jen na nich, jak jej pojmou. Většina volí pokus či názorný výklad, popis exponátu nebo představení svého vynálezu. Řešení dětí a juniorů bývá mnohdy velmi originální,“ vysvětluje Jarmila Černá z týmu popularizace. Soutěžící rozebírají technická, fyzikální i biologicko-chemická témata.

Odborná porota hodnotí celkový dojem, kvalitu vysvětlení tématu, originální přístup a schopnost zaujmout publikum. Výsledky prezenční i korespondenční části soutěže najdete na stránkách Zlepši si techniku.

Zdroj: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava