Návrat do škol. Praktický průvodce pro ředitele a učitele.

Zobrazit: Návrat do škol. Praktický průvodce pro ředitele a učitele.

MŠMT:  INFORMACE K PROVOZU ŠKOL OD 12. DUBNA 

Manuály k provozu škol a testování žáků, mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a metodická doporučení k návratu dětí a žáků do mateřských a základních škol. Vše pohromadě naleznete zde

Pedagogická doporučení k návratu žáků do škol (MŠMT)
Jak zvládnout návrat do školy (stručný průvodce NPI ČR)
PŘEHLEDNÝ WEB – VŠE O TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH
Na webu testovani.edu.cz naleznete všechno, co potřebujete vědět o testování dětí, žáků, studentů a zaměstnanců škol. Odpovědi na nejčastější otázky, informace pro žáky i rodiče nebo graficky zpracované instruktážní a propagační materiály ke stažení.
Jak na to ve škole
Otázky a odpovědi Info pro žáky
Info pro rodiče
JAK S ŽÁKY MLUVIT O VÝSLEDCÍCH TESTOVÁNÍ
Jak děti citlivě podpořit a jak s nimi bezpečně a férově mluvit o testování, jeho průběhu a výsledcích. Materiál NPI ČR, který vznikl ve spolupráci s Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání.
Stáhnout PDF
  WEBINÁŘ – JAK USPOŘÁDAT TŘÍDNICKOU HODINU
Přehrát Rodinné terapeutky a poradkyně v základní a mateřské škole Tereza Berková a Sylvie Stretti vám představí příručku „Až se sejdeme ve škole – krizový plán pro mateřské, základní a střední školy“. Dozvíte se, jak uspořádat první třídnickou hodinu s dětmi, a získáte i další tipy pro adaptaci dětí a žáků ve školách.
ADAPTAČNÍ TÝDEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ
Jak může školní družina napomoci zdárnému návratu dětí do školy. Nabízíme přehled vhodných aktivit, spontánních a pohybových her, stejně jako doporučení pro vedení komunitního kruhu, témata k diskuzi a sdílení s dětmi.  Stáhnout PDF
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ. UČITELÉ A ŘEDITELÉ POD TLAKEM
„Je třeba si říci, že mimořádná situace přináší mimořádný tlak a je v pořádku jej pociťovat,“ říká PhDr. Petr Winkler, Ph.D., z Národního ústavu duševního zdraví. Jak pečovat o své duševní zdraví a proč je v pořádku říct si včas o pomoc?
První část rozhovoru (12 minut) Jak ředitel ovlivňuje klima školy (1:30) Duševní zdraví podřízených (2:30) Jak pečovat o sebe (5:15)  Proč je těžké mluvit o psychických obtížích?
A jak tomu mohu jako ředitel pomoci (5:45) Pracovní a soukromý život. Jak nebýt stále dostupný (9:50)
Druhá část rozhovoru (15 minut) Fyzické projevy nemoci řešíme, psychické jsou stigmatizovány (1:30) Meditace versus medikace (2:30) Syndrom vyhoření a jeho průběh (4:20) Jak říct kolegovi, že potřebuje pomoc (6:30) Kdy je potřeba odborná pomoc? (9:50) Jak ošetřit klima školy tváří v tvář tragédii. Úmrtí v rodině žáka nebo mezi kolegy (13:40)

Další zdroje informací a pomoci

Jak na psychosociální podporu (materiál Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže, Slovenského Červeného kříže, Hasičského záchranného sboru České republiky a Junáka – českého skauta)

Zde jsou pohromadě ke stažení PDF se všemi relevantními informacemi, manuály, metodikami a dalšími materiály, které k návratu žáků do škol připravilo MŠMT, ministerstvo zdravotnictví a Národní pedagogický institut České republiky.
Stáhnout všechna PDF