Projekt MAP ORP Ostrava IV do škol z ostravska přivádí Divadlo utlačovaných v podání divadelního souboru OSUd

Zobrazit: Projekt MAP ORP Ostrava IV do škol z ostravska přivádí Divadlo utlačovaných v podání divadelního souboru OSUd

Otevřít s žáky nepříjemná témata jde i kreativně, důkazem toho může být tzv. metoda Divadla utlačovaných. Zjednodušeně řečeno se jedná o využití životních příběhů, reálných situací a divadelních technik k práci s těmi, kteří mají osobní zkušenost s nějakou formou útlaku. Metoda se tak nenásilnou cestou snaží nejen o reflexi aktuální situace, ale směřuje také k sociální komunikaci, ideálně pak i ke změně.

Projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava IV již od března přináší do škol Divadlo utlačovaných v podání divadelního souboru OSUd, jehož členové jsou studenti a absolventi oboru Sociální pedagogika na Ostravské univerzitě. Se svým představením SMEČ, určeným pro 2. stupeň základních škol, se dotýkají problematiky rozvodů a jejich dopadů na děti. Aktivita tak dramatickou formou vede žáky k rozvoji sociálního cítění, kritického myšlení, hledání alternativních řešení a zároveň buduje pocit sounáležitosti.

Žáci se stanou součástí příběhu Marka, který má své zájmy, je úspěšný nejen ve škole ale i ve sportu a spokojený ve své rodině. To se však změní odchodem otce – Marek zůstává s matkou a sestrami sám a padá na něj větší míra povinností. Nestíhá školu, tréninky ani setkávání s přáteli. Z jeho života se stává kolotoč chaosu, ze kterého neví jak ven, a proto potřebuje pomoc. Tady však přicházejí na řadu žáci. Díky interaktivitě dostanou možnost vstoupit do postav a podílet se na řešení Markových problémů.

Divadelní soubor USUd s tímto představením prostřednictvím projektu navštívil již 8 škol. Velmi potěšující jsou pozitivní ohlasy žáků i pedagogů, kteří se představení zúčastnili. Žáci se dokáží před svými spolužáky otevřít a společnými silami řeší situace, ve kterých si mnohdy připadají sami a bezradní. V tomto roce představení zavítá do dalších 2 škol a v příštím roce Divadlem utlačovaných projekt MAP ORP Ostrava IV obohatí dalších 10 škol nejen z Ostravy, ale i okolí.

Máte o představení zájem? Přihlaste se a ulovte poslední volné místo pro svou třídu!

Možnost přihlášení naleznete v katalogu aktivit pro žáky základních škol  ZDE. Pro školy zapojené v projektu MAP ORP Ostrava IV je aktivita ZDARMA.

Projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava IV, registrační číslo: CZ.02.02.XX/00/23_017/0008355 je spolufinancován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a rozpočtem statutárního města Ostravy.