Fajne školní bistro – zkuste si uvařit tento pokrm i Vy
V rámci projektu Fajne školní bistro ostravský šéfkuchař David Valíček uvařil nejoblíbenější pokrm žáků Základní školy a mateřské školy Ostrava-Zábřeh, Březinova 52, p.o.
Zde je recept, technologický postup, foto a výživové údaje pokrmu.
Rajčatová polévka s tarhoňou
60 g žlutá cibule, 20 g mrkev, 20 g řapík, 5 g tymián, bobkový list, 1 pol. lžíce rajčatový protlak, 80 ml rajčatové pyré, 60 ml zeleninový vývar, cukr (dle chuti), olivový olej, 30 g tarhoňa, 1 g kurkuma, 25 g máslo, 1 g hladkolistá petrželka, sůl/ pepř
Postup:
- V rozpáleném kastrolu orestujeme na kostky nakrájenou cibuli, mrkev a řapíkatý celer.
- Až je vše orestované do zlatova, přidáme větvičku tymiánu, bobkového listu, rajčatového protlaku, prorestujeme a následně zalejeme rajčatovým pyré a polovinou zeleninového vývaru.
- Provaříme se zeleninou do měkka. Vaříme od doby, kdy vše zavaří cca 20 min.
- Po provaření vytáhneme bobkový list, větvičky tymiánu a rozmixujeme do hladka.
- Po rozmixování můžeme zjemnit a zároveň dochutit olivovým olejem, cukrem, solí a pepřem.
Tip: cukr můžeme nasypat při restování zeleniny hned na začátku (opatrně na množství, záleží na sladkosti rajčatové šťávy či samotných rajčat, které můžete použít také)
- Tarhoňu orestujeme na oleji a másle, zalejeme vodou a vaříme do měkka. Vodu osolíme a přidáme i kurkumu, bude hezky do žluta a polévka bude mít hezký barevný kontrast.
- Uvařenou tarhoňu promastíme olivovým olejem a zamícháme nasekanou petrželku.
- Vložíme do polévky.
Partner projektu Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Ostrava, p.o. – obor nutriční asistent přikládá výživové údaje:
V 1 porci je:
591 kJ, 2,4 g bílkovin, 6,2 g tuku, 20,3 g sacharidů
Rajčata jsou bohatým zdrojem beta-karotenu a vitamínu C, což blahodárně působí na náš imunitní systém. Dále obsahují draslík a chrom, které se podílejí na vnitřní rovnováze organismu a s vysokým podílem vody slouží i jako výborný pomocník při nadváze a obezitě.
Rybí filé na másle a bramborová kaše s mrkví
1 ks rybí filátko (pražma, mořský vlk, makrela, pstruh), 10 g slunečnicový olej, tymián čerstvý, 25 g máslo, 200 g brambory typu C (čistá váha), stroužek česneku, 30 g máslo, 30 ml mléko, 20 g žlutá cibule, 40 g mrkev na kostičky
Postup:
- Nejdříve si připravíme bramborovou kaši. Očištěné brambory nakrájíme na kostky, zalejeme studenou vodou, do ní vložíme pouze rozbitý česnek, osolíme.
- Po uvaření do měkka brambory slejeme, přidáme máslo nakrájené na malé kostičky a polovinu dávky horkého mléka. Následně rozmixujeme metličkovým mixerem.
- Kostičky mrkve uvaříme ve slané vodě do poloměkka, na pánvi rozehřejeme malou kostku másla a slunečnicového oleje, přidáme na malé kostičky nakrájenou cibulku, orestujeme do sklovita, přidáme předvařenou mrkvičku, osolíme, opepříme.
- Část mrkve můžeme zamíchat do bramborové kaše a druhou polovinu použijeme na zdobení bramborové kaše na talíři.
- Filátko ryby s kůží lehce osolíme a položíme nejdříve kůží na předehřátou pánev s trochou oleje.
- Rybu s kůží propékáme při střední teplotě pečení, dokud nebude kůže hezky dozlatova upečená a křupavá. Dobrá indicie je dozlatova opečený okraj ryby.
- Filátko otočíme kůží nahoru, přidáme kostku másla, snítku tymiánu a filátko rozpuštěným máslem přeléváme, dokud se na pánvi bude tvořit mléčná pěna z másla.
- Servírujeme z pánve hned teplé, vedle nočku bramborového pyré a posypeme zbylou mrkvičkou opečenou s cibulkou.
Partner projektu Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Ostrava, p.o. – obor nutriční asistent přikládá výživové údaje:
V 1 porci je:
728 kJ, 21,3 g bílkovin, 7,9 g tuku, 4,5 g sacharidů
Ryba by měla být v jídelníčku každého dítěte alespoň 2x týdně pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, vitamínu A a D, což je důležité pro růst a vývoj kostí, zubů a nervové soustavy.
David Valíček
DOBROU CHUŤ !!!
Foto: rajčatová polévka s tarhoňou a rybí filé na másle s bramborovou kaší s mrkví