Fajne školní bistro

Od roku 2019 realizuje město projekt Fajne školní bistro, jehož záměrem je mentoring školního stravování známého ostravského šéfkuchaře Davida Valíčka ve školních jídelnách základních škol a také s tím spojena příprava gastronomických zážitků žákům, pedagogům i kuchařkám.

David Valíček vařil ve špičkových kuchyních ve světoznámých restauracích po celém světě, například v hotelu Burj al Arab v Dubaji, v restauraci Fig and Oliv na Manhattanu, v KPMG u Michellinského kuchaře Stacey Harrise nebo v londýnské Berners Tavern u šéfkuchaře Jasona Athertona.

Partneři

Součástí projektu jsou i žáci Střední školy společného stravování, Krakovská ul 1095/33, O.- Hrabůvka, příspěvková organizace – obor kuchař a žáci Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické, Jeremenkova 754/2, Ostrava – Vítkovice, příspěvková organizace – oboru nutriční asistent.

Aktuálně

Seminář pro zaměstnance školních jídelen, ředitele škol a zřizovatele

Odbor školství a sportu zajistil ve spolupráci s Asociací školních jídelen ČR z.s. v rámci projektu města „Fajne školní bistro“ zdarma seminář na téma „Dozor Státní veterinární správy ve školních jídelnách, Prodej malého množství produktů z prvovýroby – tzv. prodej ze dvora a Hygienické požadavky ve školním stravování“, který se uskuteční 2x:  

13. 10. 2022 v budově Magistrátu, Prokešovo nám. 8, Ostrava, dv. č. 306

první dopolední seminář: od 8:00 h do 11:00 h

druhý odpolední seminář: od 13:00 h do 16:00 h.

Bezpečnost potravin se v dnešní době stává, celospolečenským tématem a rezonuje napříč celou společností, proto jsme tento seminář připravili s lektory, odborníky, kteří vykonávají rovněž v těchto oblastech i kontrolní činnost na školách:

MVDr. Jarmila Česlarová ze SVS a Mgr. Michaela Remešová z KHS MSK.

Cílem je snaha o co nejkomplexnější přenos informací s co možná největším důrazem na aktuálnost a validitu.

Již teď se můžete registrovat zde:

dopolední seminář

odpolední seminář

Soutěž pro kuchařky mateřských a základních škol ve vaření „Fajny školní oběd“.

Téma soutěžního pokrmu: „Rostlina místo masa“. Soutěžit se bude ve dvou kolech: 1. korespondenční kolo, kdy soutěžící doloží fotografii pokrmu, který mají zařazen ve svém jídelním lístku, technologický postup a cenovou kalkulaci na 10 porcí a seznam surovin. Odborná porota vybere do 2. kola 5 finalistů, kteří uvaří 4 porce soutěžního pokrmu.

Celoměstské finále se uskuteční 23. 11. 2022 v Gastrocentru Střední školy společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace, Krakovská 1095/33, 700 30 Ostrava-Hrabůvka.

Propozice: – z d e –

Přihláška: – z d e –

Termín pro podání přihlášky: 21. 10. 2022

Plánované mentoringy Davida Valíčka ve školních jídelnách ostravských základních škol:

24.11.2022 Základní škola Slezská Ostrava, Chrustova 24, p. o.

Stejně jako kuchařky ze školních jídelen se musí i David Valíček při svém školním vaření vejít do norem a tabulek a respektovat nutriční doporučení a spotřební koš.  Věříme, že jeho vysoká profesionalita a znalosti z oboru gastronomie budou velkým přínosem pro školní stravování na ostravských základních školách.

Na rok 2022 si David Valíček připravil nové menu:

Mentoring již proběhl na Základní škole Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, p.o., Základní škole Ostrava, Matiční 5, p.o., Základní škole Ostrava-Výškovice, Šeříkova 33, p.o., Základní škole Ostrava-Poruba, A. Hrdličky 1638, p.o. a Základní škole Ostrava-Výškovice, Srbská 2, p.o., Základní škole MUDr. Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka, Základní škole F. Formana 45, Ostrava-Dubina, p.o., Základní škole Březinova 52, Ostrava-Zábřeh p.o., Základní škole a mateřské škole Ostrava, Ostrčilova 10, p.o., Základní škola Ostrava, Zelená 42, p. o., Základní škola Ostrava-Slezská Ostrava, Bohumínská 72, p. o. , Základní škola Ostrava-Petřkovice.

Žáci ZŠ Matiční 5, Ostrava si menu Davida Valíčka užili. V rámci výtvarné výchovy se prostřednictvím svých výkresů o své gastronomické zážitky s námi podělili.
logo - bistro

Lidé za projektem

Bc. Miroslava Segar

Kontaktní údaje

Magistrát města Ostravy
Prokešovo náměstí 8
729 30  Ostrava

E-mail: msegar@ostrava.cz
Tel: +420 599 443 284

Zobrazit: Soutěž o „Fajny školní oběd“
Statutární město Ostrava, Odbor školství a sportu ve spolupráci se Střední školou společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace připravili v rámci projektu „Fajne školní bistro“ pro kuchařky mateřských a základních škol ...
Zobrazit: Mentoring Davida Valíčka na Základní škole Ostrava-Petřkovice
Na Základní škole Ostrava-Petřkovice proběhl 22. 9. 2022 mentoring Davida Valíčka. Kolektiv kuchařek školní jídelny tradičně doplnili žáci Střední školy společného stravování, Krakovská ul. 1095/33, Ostrava- Hrabůvka, příspěvková organizace – oboru ...