Blok Talent a podnikavost i letos představí Moravskoslezské inovační centrum Ostrava!

Zobrazit: Blok Talent a podnikavost i letos představí Moravskoslezské inovační centrum Ostrava!

Fandíme talentům. Během bloku Talent a podnikavost se proto zaměříme na oblasti, které pomáhají rozvíjet a zlepšovat místní podnikatelské prostředí. Nejprve si vysvětlíme, jak lidem v začátcích podnikání pomáhají komunity. Abychom podnítili podnikavost, představíme žákům základních škol mladé podnikatele z GreenLight, Teen Enterprise, Business kempu, Inovativního podnikání, Soutěž a podnikej, Junior Achievement a Hrdinové podnikání.

Věnovat se budeme také podpoře podnikání žen, které se i v dnešní době potýkají s celou řadou překážek. Následně se podíváme na Ostravu očima úspěšných startupistů, kteří odešli podnikat do jiných měst. Zároveň se zamyslíme nad tím, jak si zde zajímavé technologické startupy udržet. Blok uzavře téma internacionalizace, kdy si představíme programy, které startupům s expanzí pomáhají.

Rozhodně se máte na co těšit – do panelových diskuzí jsme pozvali úspěšné podnikatele, podnikatelky a experty, kteří působí mimo region, abychom se mohli inspirovat a přinesli do kraje nové podněty a nápady.

KDY? 5. října 2023 od 9:00 do 14:00
KDE?
Impact Hub Ostrava, Sokolská tř. 1263/24, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, 702 00

.

Na jaké příspěvky se můžete těšit?

1. Podpora komunit v oblasti podnikání a podnikavosti (Tereza Hanáková, Jarka Kořená, moderátor Roman Šmiřák)

Rozjezd podnikaní se v očích nejbližšího okolí nemusí vždy setkat s pochopením a podporou. V takových chvílích mohou být začínajícím podnikatelům nápomocné komunity. Jaké služby, možnosti propojení nebo mentory by ale měly nabízet? Nejen o tom bude řeč v prvním bodě našeho programu. Spolu s hosty – Terezou Hanákovou (FANL) a Jarkou Kořenou (IMPACT HUB OSTRAVA) otevřeme téma prospěšnosti komunit a efektivní podpory podnikavosti.

TEREZA HANÁKOVÁ
Jmenuji se Tereza Hanáková a již více než 7 let mě fascinuje síla a potenciál komunit nejen v businessovém prostředí. Poprvé jsem se s community managementem setkala v inovační agentuře JIC, kde jsem měla na starosti budování regionální komunity podnikatelů. Tato komunita v dnešní době má několik stovek členů a je neodmyslitelnou součástí našeho inovačního ekosystému. Postupně jsem začala pomáhat podnikatelům s budováním jejich vlastních komunit. Spoluzaložila jsem agenturu Fanl, která se specializuje na agilní marketing pro startupy. Našim cílem je nejen najít potenciální zákazníky, ale také je na zákazníky přeměnit a udržet si je. Tam, kde to dává smysl, budujeme s klienty komunity.

JARKA KOŘENÁ
Jarka vede pobočku ostravského Impact Hubu, který sdružuje komunitu víc než 300 podnikatelů, mentorů a expertů, členů týmů malých firem a neziskovek. Impact Hub najdeme také v Praze, Brně a Zlíně s celkovou komunitou přes 1700 členů a je tak největší coworkingovou sítí v ČR. Jeho cílem je kromě poskytování pracovního zázemí vést k podnikání, které je udržitelné a má pozitivní společenský dopad.

2. Elevator pitch mladých podnikatelů

Elevator pitch je krátkou, v našem případě pětiminutovou prezentací, v rámci které se publiku představí 10 podnikatelských záměrů. Prezentujícími budou žáci a studenti regionálních základních, středních i vysokých škol, kteří absolvují nebo absolvovali programy: Teen Enterprise, Hrdinové podnikání, Business Kemp, Junior Achievement, Můžeš podnikat, Soutěž a podnikej, Green Light či Inovativní podnikání. V pěti minutách od nich získáme informace nejen o podnikatelském záměru, zákaznících, konkurenční výhodě, ale zejména inspiraci, proč začít podnikat, jaké nás mohou potkat překážky a kde si můžeme podnikatelský záměr bezpečně otestovat. Cílem je motivování mladých k podnikání, resp. k zájmu o podnikání. Moderátorkou bude Alena Danielová z Moravskoslezského inovačního centra Ostrava.

3. Podpora podnikavosti u dívek (Monika Drobná, Kamila Walková, Julie Dobrovolná, moderátor Vendula Rechová)

Myslíte si, že podnikání v oblasti technologií je ryze mužskou disciplínou? O opaku vás přesvědčí hned dvě úspěšné podnikatelky – Monika Drobná, ředitelka společnosti ERGONA, vyrábějící ortopedicko-protetické pomůcky, a Kamila Walková, která se prostřednictvím platformy MedTech Edu věnuje vzdělávání, mentoringu a poradenství osobám nakládajícím se zdravotnickými prostředky. Kromě jejich inspirativních podnikatelských příběhů se podíváme také na data o podnikání dívek a žen v kontextu EU, ČR a Moravskoslezského kraje. A to i s fokusem na podnikání v oblasti deep-tech, biotech a medtech.

MONIKA DROBNÁ
Monika Drobná je vášnivou řečnicí s bohatým životopisem a rozmanitými zkušenostmi. Její vzdělání zahrnuje studium na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, kde úspěšně absolvovala Ekonomickou fakultu. Její hlad po znalostech ji však navedl na další významný krok, a to studium oboru Ortotik-protetik na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Monika strávila 17 let své profesionální kariéry v Komerční bance, kde se postupně vypracovala na pozici Vedoucí řízení inovací. Však životní výzvy Moniku přivedly ke zvratu – rozhodla se převzít rodinný podnik specializující se na výrobu ortopedických a protetických pomůcek na zakázku.
Monika je rovněž vášnivým nadšencem do digitálních novinek, a tak se neustále snaží propojit tradici s moderním průmyslem. Je to žena, která skutečně žije svůj životní krédo, a to ji činí vzorem pro všechny, kdo touží po osobním a profesním rozvoji a jsou ochotni se pustit do nových výzev s odhodláním a optimismem.

KAMILA WALKOVÁ
Jsem nadšenec do regulatorních požadavků vztahujících se na zdravotnické prostředky a systémů řízení kvality. Jako OSVČ spolupracuji s výrobci, dovozci, distributory a zplnomocněnými zástupci v rámci celého životního cyklu zdravotnických prostředků (od návrhu a vývoje, přes posouzení shody až po uvádění na trhy EU a USA). Spolupracuji také s poskytovateli zdravotních služeb při nastavení provozních procesů v ambulancích. V roce 2021 jsem založila platformu MedTech Edu, která poskytuje praktický trénink PRRC osobám v rámci MDR akademie. Ve zdravotnictví se pohybuji od roku 2008. Kvalitní základy pro mou práci jsem získala studiem na univerzitě Palackého v Olomouci (obor Fyzioterapie) a na VŠB TU Ostrava (v oboru Biomedicínské inženýrství).

JULIE DOBROVOLNÁ
Julie Dobrovolná (MD, PhD; dříve Bienertova-Vasku) se specializuje na patofyziologii adaptace, stresu a environmentální fyziologii.
Na Katedře pohybových aktivit a zdraví na Fakultě sportovních studii Masarykovy univerzity vede výzkumný program Zdraví v pohybu. Její odbornost spočívá především v hodnocení environmentálních faktorů ovlivňujících adaptaci a lidské zdraví se zvláštním důrazem na vztah pohybu a lidského zdraví. Mezi její další výzkumné cíle patří vývoj nové metodiky měření stresu; je tak aktivní i v oblasti transferu technologií (v současném okamžiku se čeká na vyjádření US patentové kanceláře k přihlášce Digital twin for stress measurement).
Prof. Dobrovolná je držitelkou řady ocenění, např. Cena rektora Masarykovy univerzity pro mladé vědce. Zvítězila také v národních soutěžích Prix de Pharmacie a Prix de Medecine konaných pod záštitou Francouzského velvyslanectví České republiky. Je také jednou z tváří kampaně #euwomen4future pod Evropskou komisí a byla také zařazena do výběru top20 inovátorů pro rok 2020 v České republice. V roce 2023 byla zařazena mezi Top 23 českých vědkyň ve výběru časopisu Forbes.
Kromě výzkumné činnosti je prof. Dobrovolná popularizátorkou vědy (TEDx talk, ScienceCafe, popularizace tématiky stresu pro mainstreamová média). Mezi její současné projekty patří re-konceptualizace existujících teorií stresu; v současnosti se věnuje vývoji nových metodologií určených k objektivnímu měření stresu, zejména v městském prostředí a v rámci tréninku ozbrojených sil.

4. Proč jsem odešel/odešla z Ostravy podnikat jinam? (Oskar Kořistka, Michal Noga, moderátor Jan Slavíček)

Ostrava jde začínajícím podnikatelům i zralým firmám naproti. Jak vnímají zdejší podnikatelské prostředí? Co jim u nás chybí a v čem spatřují konkurenční výhodu jiných metropolí? Na to se zeptáme zástupců úspěšných technologických startupů, kteří se rozhodli rozvíjet svůj podnikatelský záměr jinde.

OSKAR KOŘISTKA, Supernova.io Inc., COO
Jsem nadšenec do nových technologií, vědy, historie, hor, sportu a dění ve světě. Co mě však opravdu naplňuje, je možnost dělat věci, které mají pozitivní vliv na svět kolem nás. Jsem spoluzakladatelem technologického startupu Supernova.io, který vyvíjí inovativní platformu pro správu designových systémů, dokumentaci a automatizaci programovacího kódu.
Úspěšně jsme jako první firma s českými zakladateli absolvovali nejprestižnějším akcelerátor na světě, YCombinator. Tato zkušenost nám otevřela dveře ke skvělým lidem a informacím, které nám pomáhají na cestě udělat ze Supernovy unicorn.
Kromě toho podporujeme Ostravský nadační fond Křidleni.cz, který má pro mě osobní význam, jelikož jsem se podílel na jeho založení. Je pro mě srdeční záležitostí podílet se na takových projektech, které mají pozitivní dopad na společnost. Třeba jako tato konference 🙂

MICHAL NOGA, CEO a zakladatel MADMONQ s.r.o.
Před založením společnosti MADMONQ působil několik let jako manažer pro rozvoj podnikání a inovace v předních společnostech působících v oblasti zdravotní péče se zaměřením na zavádění inovačních procesů, předvídání trendů a vyhledávání, vývoj, licencování a uvádění inovativních produktů na trh. Michal uvedl na trh inovace za více než 30 milionů eur, které se týkají zdraví dětí, kloubů a zažívání.
 Je držitelem magisterského titulu CEMS v oboru inovačního managementu se zaměřením na inovace ve zdravotnictví, který získal na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) a Università Commerciale “Luigi Bocconi”.

5. Od lokálního k mezinárodnímu rozměru podpory podnikání (Adéla Píchová, Adéla Hradilová)

Závěr bloku bude patřit možnostem vstupu na mezinárodní trh. Představíme si programy, instituce a iniciativy, které mohou pomoci startupům/firmám s expanzí za hranice Česka nebo Evropy. Zaměříme se na CEE Startup Voucher, přiblížíme služby EBN (European Business and Innovation Centre Network) a vysvětlíme, proč byste rozhodně neměli chybět na podzimním Unique Summit 2023 v Ostravě.

ADÉLA PÍCHOVÁ
Adéla Píchová je absolventkou mezinárodních rozvojových studií, žurnalistiky a španělské filologie. Pracovala jako lektorka globálního rozvojového vzdělávání v organizaci ARPOK, pořádala Dizajntrhy pro nezávislé tvůrce v Olomouci a založila Centrum cirkulární módy v Ostravě. Do Moravskoslezského inovačního centra nastoupila jako specialistka na mezinárodní spolupráci. Nyní pracuje na projektech spojených s podporou podnikání, rozvojem startupů a mezinárodní sítě CEE Startup Network.

MONIKA VRBKOVÁ
Monika Vrbková pracuje v JIC na pozici vedoucí týmu podpory financování podnikání. Již více než patnáct let podporuje firmy v získávání financí na vývoj a komercializaci jejich inovativních produktů a propojuje je s partnery ze zahraničí. Působí v odborných skupinách k programům pro malé a střední podniky. Monika má také praktické zkušenosti s přípravou a řízením mezinárodních projektů. 

ADÉLA HRADILOVÁ
Adéla je členkou představenstva MSIC a koordinátorem přípravy a implementace aktivit, služeb a programů na podporu malých a středních firem/start-upů v rámci „Regionální inovační strategie Moravskoslezského kraje“. Má dlouholeté zkušenosti s grantovým poradenstvím pro inovativní malé a střední firmy nejen z České republiky, zejména v oblasti mezinárodních grantů financovaných z rámcového programu Horizont 2020/HorizonEurope a dalších unijních programů jako např. EIC Accelerator, Eurostars a kaskádové financování. Vystudovala politologii a Evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Druhý titul má z Univerzity v Athénách. Předtím než přišla do Ostravy působila několik let na Evropské komisi a poté na JIC v Brně. Mezi koníčky patří objevování různých zákoutí Evropy, v čemž ji zdárně sekunduje syn Matyáš. Když potřebuje nabrat novou energii a inspiraci, sáhne po dobré knize.