Učitelé z regionu teď můžou výuku vyšperkovat novinkou Ostravské univerzity
Ostravská univerzita (OU) spustila nový web pro učitele ze základních a středních škol v Moravskoslezském kraji. Na jednom místě jim nově nabídne workshopy a aktivity z humanitních oborů i přírodních věd. Univerzitaproskoly.osu.cz je pro mladou generaci první vstupenkou na vysokoškolskou půdu. Řada aktivit je navíc už nyní proveditelná online.
Učitelé z Moravskoslezského kraje mohou nově obohatit svou výuku díky Ostravské univerzitě. V přehledné nabídce webového portálu univerzitaproskoly.osu.cz najdou aktivní učitelé více než stovku workshopů a přednášek z přírodních věd i humanitních oborů.
Na workshopech OU se žáci a studenti naučí pracovat s astronomickým softwarem, osvojí si základy první pomoci nebo rozluští genetický kód ovoce. Lektoři humanitních oborů s nimi odhalí třeba postupy jazykových puristů 19. století i triky současných autorů fake news.
„Naše univerzita dlouhodobě nabízela řadu kvalitních témat pro mateřské, základní i střední školy. Až doteď nám ale chyběla platforma, která by vše napříč univerzitou propojila a zpřístupnila tak učitelům ucelenou nabídku našich fakult. Jsme rádi, že i díky podpoře města Ostravy vstupujeme do nové éry a doufáme, že učitelé u nás najdou nový jednoduchý a srozumitelný nástroj a zároveň výborný arzenál pro doplnění i oživení své výuky. Jednoduše si tak na jednom místě vyberou, objednají a domluví detaily s lektorem. Vše je navíc zdarma,“ říká za Ostravskou univerzitu vedoucí projektu Stanislav Ožana.
Kromě zpestření výuky v podobě odborných a populárně-naučných přednášek, workshopů nebo exkurzí nabídne Ostravská univerzita také zajímavou inovaci.
„Chceme nabídnout také možnost odborného poradenství a využití asistence vysokoškolských pedagogů při plánování školních výletů, prohlídek historických památek. Snažíme se navíc reagovat i na aktuální situaci a část nabídky tak bude přístupná i v online formě. Součástí portálu bude také sekce, která učitele i žáky seznámí s výzkumem na naší univerzitě,“ dodává Ožana.
Hlavně ostravští učitele až doteď podobně ucelenou nabídku hledali marně. I proto magistrát vznik portálu podpořil z Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu města Ostrava.
„Vítám vznik platformy, díky níž můžeme prohloubit spolupráci napříč všemi vzdělávacími stupni, což obohatí nejen učitele a jejich studenty a žáky o nové poznatky a formy studia, ale také univerzitu, která tímto bezesporu plní svou třetí roli, přenáší vědění dál, je otevřená pro spolupráci s učiteli a otevírá se i našim dětem, svým budoucím studentům,“ hodnotí projekt náměstkyně ostravského primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.
V současnosti učitelé ještě narazí při výběru aktivit na omezení v návaznosti na aktuální epidemiologickou situaci platnou nejen na vysokých školách. Jakmile dojde k patřičnému rozvolnění, rozjede se i portál naplno. „Online konzultace a online workshopy, například z nabídky univerzitní knihovny, však mohou učitelé zařadit do výuky už teď,” vyzývá Stanislav Ožana k využití nabídky Ostravské univerzity učitele.