NÁRODNÍ PLÁN DOUČOVÁNÍ PRO ŽÁKY ZŠ A SŠ

Zobrazit: NÁRODNÍ PLÁN DOUČOVÁNÍ PRO ŽÁKY ZŠ A SŠ

Praktický průvodce pro ředitele, učitele, doučovatele i rodiče.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem České republiky a neziskovými organizacemi spustilo Národní plán doučování. Jde o dlouhodobý program, jehož cílem je pomoci zmírnit negativní dopady výpadku prezenční výuky v důsledku pandemie COVID-19.  Na pokrytí nákladů na doučování žáků rozhodlo MŠMT základním a středním školám rozdělit v tomto roce téměř 250 milionů korun. Školy tyto prostředky obdrží prostřednictvím krajských úřadů na přelomu září a října.  „Finanční prostředky mohou školy využít hlavně na doučování žáků, ale stejně tak na adaptační a socializační aktivity pro širší kolektivy žáků. Doučování se mohou ujmout nejen pedagogové z daných škol, ale i studenti z fakult připravujících budoucí učitele nebo další odborníci,“ říká ministr školství Robert Plaga.
Smyslem Národního plánu doučování je také iniciovat širokou neformální platformu škol, externích doučovatelů, kteří budou intenzivně spolupracovat na poskytování co nejefektivnější podpory ohroženým dětem.

Více informací naleznete v odkaze zde
Pro podporu podzimního plánu doučování byla připravena metodická podpora na webových stránkách https://doucovani.edu.cz, které fungují jak pro školy a neziskové organizace, které budou doučování realizovat, tak i pro rodiče. Školy tu naleznou základní informace o možnosti využití finančních prostředků na doučování, administrativní podporu (např. vzory dohod), návrh postupu při výběru žáků k doučování a komunikaci s nimi a další podpůrné informace k doučování včetně kontaktů na organizace, které s doučováním mohou pomoci. Součástí webu jsou i inspirativní videa a materiály pro doučující, jejichž soubor se bude postupně rozšiřovat za účelem sdílení zkušeností a nápadů mezi školami.
Případní zájemci z řad neziskových organizací nebo fyzických osob, kteří se chtějí zapojit do doučování žáků ve školách, mohou skrze tyto stránky zveřejnit nabídku svých služeb.
Co všechno na webu najdete?
Jak na to ve škole Doučování po organizační i legislativní stránce
Kdo mi pomůže Využijte nabídku vzdělávacích institucí, iniciativ a NNO
Videa pro doučující Učitelé v krátkých videích sdílejí rady, tipy a triky na doučování 
Časté otázky Nejčastější otázky a odpovědi k Národnímu plánu doučování
ROZHOVOR – OTÁZKY A ODPOVĚDI K DOUČOVÁNÍ


Přehrát video
„Z principu doučujeme tam, kde to je složité, ale o to větší to má cenu.“
Mgr. Jan Mušuta, ředitel odboru řízení regionálního školství  MŠMT, odpovídá na nejčastější dotazy ohledně realizace Národního plánu doučování ve školách: 
Co je Národní plán doučování a co je jeho cílem?
Jak bude nastaveno financování?
Jakých škol se podpora týká?
Kdo a jak vybírá doučované žáky?
Kdo může doučovat?
Jaká bude odměna pro doučujícího?
Jaký je uznatelný poměr přípravy na doučování a jeho realizace?
Na co škola nemůže peníze použít? Jak se bude doučování vykazovat?
Jak a proč komunikovat s rodinou žáka?
Co jsou socializační aktivity v rámci doučování?
Jaký je vztah mezi doučovatelem, učitelem a žákem?
Co když doučování nebude stačit?
MŮŽE SE HODIT – CO TAKÉ NA WEBU NAJDETE?
Přehrát video Přehrát video
1.
INSPIRACE. JAK NA DOUČOVÁNÍ ANGLIČTINY PODLE JANY SERVUSOVÉ Distanční výuka znamenala především snížení komunikačních dovedností žáků. Jak to napravit? V čem ještě je doučování angličtiny specifické? Jaké pomůcky využívat a proč? Doučování pohledem Jany Servusové, učitelky angličtiny a českého jazyka na ZŠ Chocerady.

2.
INSPIRACE. STUDIJNÍ PORTFOLIA PRO POTŘEBY DOUČOVÁNÍ Video dává na konkrétních příkladech (anglického jazyka, českého jazyka, dějepisu a astronomie) tipy, jak mohou vypadat  portfolia a způsoby jejich tvoření. Video připravila Veronika Nádvorníková, která vyučuje matematicko-fyzikální základ a 5. třídy na ZŠ Londýnská 
3.
JAK POZNÁM, KDO POTŘEBUJE DOUČOVÁNÍ
S pomocí níže uvedených kritérií lze snadno identifikovat žáky, pro které je program primárně určen – jsou ohroženi školním neúspěchem, zejména v důsledku pandemie.
KE STAŽENÍ ZDE

4.
JAK CITLIVĚ KOMUNIKOVAT S ŽÁKY A S RODIČI Tipy a nápady, jak nastavit atmosféru ve škole, aby se doučování nestalo stigmatem, ale naopak novou příležitostí?
KE STAŽENÍ ZDE

5.
KDO MI POMŮŽE?
ON-LINE MAPA DOUČOVATELŮ
Organizace a lidé, na které se můžete obrátit, když potřebujete pomoci s doučováním. Využijte jejich zkušenosti pro konzultaci či personální kapacity pro doučování žáků.
PŘEJÍT NA MAPU
6.
INFORMACE PRO RODIČE V CIZÍCH JAZYCÍCH
Nejčastější otázky a odpovědi pro rodiče. Informace, které je dobré sdílet s rodiči. Česky, anglicky a v dalších sedmnácti jazykových mutacích.
KE STAŽENÍ ZDE