Ohlédnutí za letními aktivitami pro děti a pedagogy v PLATO Ostrava

Zobrazit: Ohlédnutí za letními aktivitami pro děti a pedagogy v PLATO Ostrava

Během jarních měsíců bylo PLATO uzavřeno z důvodu šíření koronavirové  pandemie. Organizátoři se rozhodli do standardního prázdninového programu zařadit navíc aktivity pro děti jako odlehčení rodinám po náročnějším období izolace a v době nejistých dovolených.

Kromě tradičních dvou příměstských kempů Kreativ Kemp a Art Kemp a Letní akademie současného umění pro pedagogy PLATO připravilo čtyři celodenní workshopy a příměstský tábor.

Prázdninové „hlídací“ dny

V červenci a srpnu se konaly Prázdninové „hlídací“ dny. Jednalo se o program pro malou skupinu dětí od 6 do 13 let s lektory PLATO a hosty z řad umělců a rodičů. Každý den byl zaměřený na jiné téma, například na téma fotografie, kde hostem byla fotografka Terezie Foldynová, u tématu krajina byla hostem umělkyně Julie Machallová, téma umění a řemeslo navštívili jako hosté umělci Livie Škutová a Hynek Chmelař. Hlídací den s tématem kniha navštívila zakladatelka studia papíru Papidu, výtvarnice Gabriela Pilařová.

Džuláj kemp

Na přelomu července a srpna se konal letní tábor pro děti ve věku 6 – 12 let s podtitulem Intenzivně zavzpomínat. Tento nově přidaný turnus byl určen pro rodiny jako odlehčovací program. V programu letního tábora na děti čekal nabitý program, například land artový environment, filmový klub v růžovém lehacím kině PLATO nebo fotografická komora. Děti se mohly těšit na různorodé formy experimentování, tvorba mikro-filmu a vůbec zkoumání současného umění, ale také na vycházky.

Art kemp

V srpnu se uskutečnil Letní kemp pro starší děti ve věku 12 až 14 let s podtitulem Z(a)huštěná intenzita, který byl zaměřen na intenzivní zážitky a současné umění. Děti se zamýšlely nad fotografiemi na sociálních sítích či v časopisech, které z těchto fotografií vyjadřují reálný život a které pouze iluzi, co musí fotka obsahovat, aby zaujala. Děti fotografie deformovaly, upravovaly za pomoci počítače, tabletu, mobilní aplikace a koláže. Také navštívily nejstarší sochařský ateliér v Ostravě. Letního kempu se zúčastnili hosté z grafické i sochařské oblasti.

Kreativ kemp

Dalšího srpnového letního kempu s podtitulem Intenzivní realita se mohly zúčastnit mladší děti ve věku 7 až 11 let. Tento Kreativní kemp se zaměřil na intenzivní prožívání reality. Intenzivní prožívat realitu mohly děti jedině tak, když zapojily všechny smysly. Tvořily rukama i hlavou v galerii i v blízkém okolí. Program obohatili zajímaví hosté a jejich workshopy. Kemp ukončila vernisáž všeho, co pod rukama dětí během týdne vzniklo.

Letní akademie současného umění pro pedagogy

V závěru srpna se uskutečnila Letní akademie současného umění pro pedagogy s podtitulem Současný obraz včerejška. Třetí ročník dvoudenního programu pro pedagogy s ústředním tématem paměti byl spojen s otázkami z oblasti archivace, historie, kolektivní paměti a její transformace především očima současného vizuálního umění. V rámci této akademie byl pedagogům přiblížen fenomén historické neboli sociální paměti nejen Čechů, ale díky svým specifikům také Slováků. Hosty letní akademie byli umělec a kurátor Zbyněk Baladrán, didaktik dějepisu Josef Märc, umělkyně Erika Mészárosová, umělkyně, performerka a pedagožka Sláva Sabotovičová a kurátor, teoretik umění a pedagog Jan Zálešák.