Realizované projekty

Rozvoj rovného přístupu ke vzdělávání ve městě Ostrava

Statutární město Ostrava realizovalo projekty, které byly hrazeny z prostředků Evropské unie prostřednictvím OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Jednalo se o projekty Rozvoje rovného přístupu ke vzdělávání. Pilotní projekt, který od roku 2016 podporoval inkluzivní vzdělávání na základních školách, dospěl 31. 7. 2019 ke svému plánovanému závěru. Prostřednictvím zřizování školních poradenských pracovišť a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků zvyšoval připravenost škol na práci s žáky ohroženými školním neúspěchem, obzvláště pak dětí ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí. Do projektu se zapojilo celkem 28 ostravských základních škol a byla zřízena pozice školního psychologa, speciálního pedagoga a sociálního pedagoga.

Podpora inkluzivního vzdělávání pro sociálně vyloučené lokality v Ostravě

Statutární město Ostrava v návaznosti na realizovaný projekt Rozvoj rovného přístupu ke vzdělávání ve městě Ostrava II, zaměřený na posílení rovných příležitostí dětí předškolního věku ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí, připravilo ve spolupráci se spolkem Rodinné a komunitní centrum Chaloupka projekt „Podpora inkluzivního vzdělávání pro sociálně vyloučené lokality v Ostravě“ v rámci výzvy ESIF OPVVV číslo 02_19_075, která cílila na zvýšení kvality vzdělávání dětí a žáků na území sociálně vyloučených lokalit.
Žadatelem o podporu byl zapsaný spolek RC Chaloupka, který funguje v Ostravě 15 let v oblasti rodinné politiky. Mezi jeho aktivity patří sociální pomoc a poradenská služba, poskytování Montessori systému vzdělávání, pořádání volnočasových kurzů pro rodiny s dětmi, vedení dětských skupin nebo podpora pro pěstounské rodiny. Statutární město Ostrava bylo v projektu jako partner bez finanční účasti, a to z důvodu zapojení města ve výzvě č. 075 jako žadatel a realizátor projektu RRP OV III.

Klíče pro budoucnost II.

Projekt na zkvalitnění a modernizaci zájmového vzdělávání dětí a studentů, vytvoření nových odborných učeben, podporu technického a přírodovědného vzdělávání, podporu řemesel, IT a multirobotiky a zajištění bezbariérového přístupu apod. Projekt synergicky navazoval na projekt Klíče pro budoucnost I. Realizace byla zahájena v roce 2018 a ukončena ve 2. čtvrtletí roku 2019.
Projekt „Klíče pro budoucnost našich dětí ve školských zařízeních města Ostravy II“ byl spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro období 2014 – 2020
Registrační číslo: CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_054/0004779

Digitální výuka

Statutární město Ostrava vyhlásilo v roce 2020 výběrové řízení na podporu digitální distanční výuky pro základní školy zřizované městskými obvody.
Statutární město Ostrava vyhlášením výběrového řízení na podporu digitálního vzdělávání reagovalo tedy jednak na výsledky vlastního dotazníkového šetření, jednak na výstupy pracovní skupiny matematická gramotnost v rámci projektu MAP ORP Ostrava II  a na záměry MŠMT, kde bylo předpokládáno, že podpora z MŠMT bude využita ze strany základních škol především na nákup mobilní výpočetní techniky.
Cílem  vyhlášeného výběrového řízení bylo proto doplnit tuto podporu z MŠMT a jednorázově  přispět k vylepšení procesu online výuky především v oblasti vzdělávání, datových připojení a  online přenosů vč.  doplňujícího software v rámci digitální výuky (výukové programy aj).

Výměna zkušeností a know how na poli práce s dětmi v oblasti volnočasových aktivit

Projekt realizovaný v rámci Fondu Partnerství Programu švýcarsko-české spolupráce.
Cílem projektu byl přenos zkušeností a know-how v oblasti práce s dětmi a mládeží vč. zapojování mládeže do veřejného života, vybudování informačního centra, přenos dobré praxe, rozšíření nabídky a zavedení nových nástrojů v oblasti péče o děti a mládež vč. stimulace mládeže k aktivní účasti na věcech veřejných a k aktivnímu trávení volného času. Důležitým prvkem bylo i zvýšení kvality služeb, navázání nových kontaktů, posílení mezinárodních vazeb Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy.
Do projektu byli zapojeni: Středisko volného času Korunka,  Středisko volného času Ostrava-Zábřeh,  Středisko volného času Moravská Ostrava a Přívoz a Dům dětí a mládeže Ostrava-Poruba.

Projekt byl ukončen konkrétní aplikací vybraných poznatků do praxe jednotlivých SVČ, DDM; bylo realizováno Informační centrum mládeže na SVČ Korunka, kdy postupnou náplní Informačního centra je informovat mládež,  studenty a neziskové organizace o mezinárodní spolupráci v oblasti zájmového vzdělávání, neziskových organizací a dále informovat mladé lidí o možnostech dalšího vzdělávání v zahraničí. Proběhla mezinárodní konference pro 150 účastníků a byl vydán Sborník a nadále pokračuje komunikace a spolupráce se švýcarským partnerem a Parlamentem dětí a mládeže v Ostravě (zastřešuje SVČ Korunka).
Náklady na realizaci projektu činily 1,24 mil. Kč. Projekt byl realizován v období 2012/2013.